Pucra ne kembe

Ju lutem me ktheni prgj. Pershendetje suzana ju lutem mund te me thuash nese gjete zgjidhje sepse besoj se kemi te njejtin problem dhe mua me fryhet buza ndonje here dhe kanali tretes i ushqimit ndonjhere kam problem. Mua mjeket ma kan diagnostikuar ai urtikarie por deri tani po persor mjekime qe mesa duket spo japin rezultat.

Lambia cfare eshte? Suzana pershendetje te lutem mund te me thuash se cfare simptomash te tjera ke pervec fryerjes se buzws dhe kokes sepse dhe une e kam kete gje.

Jam nji 62 vjeqar dhe kam problem me kambet me jan skuqur kan dal disa njolla te kuqe per dor ilaqe per zemer se jam me koronarae ne zemer dhe kam ilace a thu vall asperina me ben alergji ju lutem me ndihmoni me ktheni nji pergjigje.

Your e-mail address will not be published. Botohet nga "Publikime Shqiptare". Kryeredaktor Adrian Thano. Pranvera Kola June 25, Komento 6 Komente.

Kush perdoret per sherimin e urtikaries. ME shume fenkaroli apo ranitidina. Shiko komentet Komento. Click here to cancel reply. This may take a second or two.Kjo maske eshte shume agresive, keshtu qe perdorimi duhet te jete i moderuar sidomos per lekurat e ndjeshme. Ne nje mikser grini domaten te ciles i kemi hequr lekuren, hedhim disa luge te vogla heqer dhe i shtrydhin gjysem limoni.

pucra ne kembe

E aplikojme ne fytyre dhe e mbajme ashtu per rreth 20 minuta. Mund te aplikoni krem hidratues. I bashkoni dhe i aplikoni ne fytyre. Saranda duhet te shkosh ne fermaci atyy lyp edhe ata te japi kushtun 20 eroo s edhe une e kam pas kete prbolen per 2 jav mundet te hiqn. Ju lutem dua te di nese keto mska per hqejen e pucrraveakneve, dhe njollave funksonoje vertete?????

Pershendetje quhem kristina jam klas e 5 dhe jam 12 vjec kam problem me fityren time dhe kur shkoj ne shkolle me thone e me tallin iiiii… turi pucra dhe kur dal me vjen zore pasi kam fityren me pucra ndonjeher me thot mami mos i nuric por prap nuk e degjoj te lutem me jep nje keshille qe te rri e qet te lutem kthe prgj apo jan te moshes?

Pershendetje quhem kristina jam klas e 5 dhe jam 12 vjec kam problem me fityren time dhe kur shkoj ne shkolle me thone e me tallin iiiii… turi pucra dhe kur dal me vjen zore pasi kam fityren me pucra ndonjeher me thot mami mos i nuric por prap nuk e degjoj te lutem me jep nje keshille qe te rri e qet te lutem kthe prgj.

pucra ne kembe

Problemin tuaj e kemi disktuar disa here. Ju duhet te beni nje vizite tek dermatologu qe te percaktohet sakte problemi dhe me pas te kuroheni.

Pershendetje jm Megi jm 17 vjec. Kam shum pika t zeza ne fytyr ju lutem me ndimoni. Pershendetje jam 24vjeqare kam shum probleme me pjesen e mjekrres se gjithmon kam puqrra.

Jam e interesuar te di, te gjitha maskat e mesiperme, perdoren here ne jave? Jam 17 si mund ti eliminoj pucrat dhe shenjat qe kam nga qe i kam ngacmuar dhe me jam ber si njolla te zeza. Ju lutem, mund te me tregoni ndonje maske per fytyren per pikat e zeza dhe pucrrat. Maska per fytyren. Jam 25 vjece dhe kam pucrra por i ngacmoj dhe me kane ngele njolla,me trego cfare maske te perdori dhe sa here duhet qe ta perdor. Me dalin puqrrat ne fytyr qdo her qdo dit te zeza te bardha po i shtrydhi un mandej diku tjeterme radh keshtu per aty diku tjeter qa duet te perdor nese mundeni te me tregoni qao shum faliminderit.

Jam 21 vjecare,dhe prej moshes 17 me dalin pucrra vertem ne pjesen e mjekeres,a thua vall do te me kishte ndihmuar maska me veze. Jam 14 vjec dhe kam pika te zeza ne fytyre. Jam 14 vjec. Qe prej pubertetit kam pasur puqrra po jo te ngelshme, per dy tri dit me hiqeshin po rani jam 17 vjeq dhe me jan dal puqrra te cilat mkan mbet mbrenda nlekur, mkan met si shejnja te kuqe. Po du me dit cilen prej ketyre muj ta aplikoj per fetyr pa i nderpe ato qe jam duke i perdor?

Pershendetje un jam dyzet vjeqare dhe fytyra ime eshte me shenja te kafta nga dielli apo nga shtatezania nuk e di qka duhet te perdor per te bere nje lekure te paster e pashenje ju faleminderit. Jam 17 vjeqar kam puqrra te kuqe te cilat shum veshtir me hiqen dhe me pas me mbeten kuq ne fetyr si shenj e kuqe. A do te me ndihmonte kjo me veze?? Ju lutem te me ndimoni jam vetem 17 vjeqare dhe kam sheja ne fetyr dhe akne kam folur edh eme dermatologun por nuk kam pas rezultat …. A me kishelloni per ndenjeren e ketyre maskave por lekura ime ashte yndyrshme dhe e ndjeshmee….

Pershendetje une quhem Emila dhe jam 19 vjec gjithmon kam probleme me pucrat mbase lekura ime eshte pak e holl dhe pershkak te faktorve te jashtem gjithmon me shfaqen pucrat.

Nuk i kam te perhershme sps me largohen po perseri nuk me ngelet fytyra e paster me shfaqen. Ju lutem me ndihmoni si ti eleminoj. Pershendetje une quhem Tina jam 13 vjeqe dhe kam puqrra ne ball dhe pika te zeza ne hund ju lutem me tregoni si ti heq ato?Merrni vitamina A, C, E.

Acne is a genuine skin disease and as such should be cured. In aesthetics this phenomenon is called "flowering". Acne treatments vary and vary in features and size. They can appear in puberty, but there are often cases of them occurring even in adulthood, sometimes even in women at the onset of menopause.

This dermatosis can manifest itself, quite suddenly, and can also disappear. Acne corrective therapies help the problem area to eliminate visible acne and prevent new acne. It also helps to regenerate the skin, as in some cases it risks being left with deep marks. In addition to the signs, this complication also provokes psychological distress, because it specifically appears on the facial skin and this discomfort creates stimulation.

These consequences make intervention necessary. The main causes are genetic factors, psychological factors emotional stress situationsdifficulties in digestion, use of inappropriate cosmetics, hormonal fluxes, malnutrition fats, spicy sauces, poor diet of vegetables.

Initial Stage: It is characterized by black spots comendoneswhich serve as corks that block the excretion of secretions. The result is a relief due to this secretion that cannot be unloaded and accumulated causing acne. This is the effect of pus hyperproduction under hormonal influx. Stage Three: It's called Nodulicists. It is here that nodules are created that are much harder than acne and furthermore leave unavoidable marks on the skin. In adolescence, rash acne can occur especially in tobacco consumers.

During adolescence, the flow of hormones reaches to super production and in most cases their imbalance is one of the causes. The fatty areas accumulate in the follicle hairpin. Fat creates a substance called Sebo which is added to the facial skin by exiting the follicle on the surface of the skin. In the follicle area where the pus is located, bacteria develop that release chemicals that stimulate inflammation and the opening of the follicle.

Pus and bacteria cause redness of the skin. They should not be expected to disappear on their own, as they leave visible marks on the skin. Men with this problem need to be careful about selecting razor accessories and products so that they are as appropriate and qualitative as possible.

Razors should be used delicately.

Djegie dhe kruajtje në zonën intime, kjo është zgjidhja natyrale për të gjitha femrat

Antibiotic therapies such as tetracycline, erythromycin etc. Oral antibiotics reduce bacteria in the follicle and reduce redness, but during these therapies many women are at risk of vaginal infections. In this case the cure is interrupted. Sun exposure may mask acne, but the benefits are temporary.

Më kanë dalë disa puçrra të kuqe në këmbë, ç’të bëj?

The "baking in the sun" craze has consequences. Do not interfere with acne or black spots with hands because they are signs of inflammation. Pressure is dangerous if the interference is done incorrectly. This type of trauma does nothing but aggravate the condition of the skin.

Treat your face with quality products with organic ingredients such as chamomile, camphor, calendula, etc.Prsh kam pas edhe un ket rast po kalon kam perdor ni krem qe quhet aldara asht pak me qmim te lart po tjeter nuk ti largon un jam mundu shum per ket infeksion po tu kisha lut mos e mundo veten me qdo gje me perdor mos e merzit veten se te kalon veq perdore ket krem aldara nese jeton ne pr shko tegjinekologja gjeje ket mjeke Ljubica Azemi tu kisha lut mos e lengjat ket rast qe e paske.

Pershendetje hatixhe un e kam te njejtin problem edhe kam qen te gjinekologu dhe ma ka qit te njejtin crem me perdor po mu mka than me perdor vetem tri dit tash dy dit e perdora po nuk po vrej naj efekt pozitiv a mundesh mem tregu qysh e ki perdor ti edhe sa gjat. Persh te nderuar,kam deshir tju pyes,nese me lejohet tju brj kete pyetje,por kam nje problem ne zorr te trash,me ka dal nje puqerr eshte pak si e madhe e fryer,kur te ulemi kam dhimbje te madhe, mjeku me dha nje mast edhe qira ,DElta HADENSA, me ka then veq ne mbremje te lyhet,amo kam deshir qe ju tme tregoni diqka me shume se ku edhte problemi.

Jam duke perdor kanasten. Nuk po e di a jam alergji nga picetat e ciklit apo kam ndonje infeksjon. Pershendetje me falni qe ju shqetesoj mua me ka dale nje kokerr brenda ne mish midis kofshes dhe zones intime kur e prek me dhemb ju lutem mund te me thoni nga se vjen dhe cfar duhet te bej? Kam te njejtin problem e pash perpara disa ditesh nese ke mundesi te me thuash cfar ke bere qe te qetsohem pak.

Pershendetja jam 18 vjeq dhe gati 1 vjet kam disa puqrra ne organin gjenital si lytha kam perdor maste si travazol po ashtu vaj kokosi apo puder per femi po nuk kan pas as njo dikim ndodh qe donjenher e shperthej donje se donjeher fryhen por prap se prap del prap tjeter po shoh qe keni perdorur kete kremi aldara por a ka.

Nese jeton ne Tirane gjen zgjidhje vec te doktoresh Mimoza Keta ne maternitetin te brrylli. Pas shume vite vuajtje vec ajo me sheroi. Ju uroj sherim te shpejte!

Pershendetje po bej 6- jave qe kam bere lindje natyrale dhe ne dy javet e para nuk isha mire kisha temperature dhe ethe. Pershendetje, Faleminderit qe na keni shkruar. Gjitha te mirat, Stafi Nukjevet. Pershendetje me kan dal disa puqrura te medhenj ne kemb afer zones intime edhe kom llimbje te puqurav skom lan krem pa perdor ju kisha lut aka ndanje mendim dikush qfar te bej mu me kan than jan puqra ithat falimindrrit kush me ndimon allahu ju shperbleft pres pergjigje jam nga prishtina.

Pershendetje, Faleminderit qe na ke shkruar.

Run length encoding

Toggle navigation. Hatije Ismaili - Gjinekologe says:. September 2, at am. August 26, at am. Jana says:. July 23, at pm. Anonymous says:.Semundjet seksualisht te transmetueshme jane infeksione qe perftohen nepemjet marrdhenieve seksuale. Mikroorganizmi qe shkakton semundjen mund te kaloj nga personi i nfektuar ne partnerin e shendoshe nepermjet gjakut, spermes, sekrecioneve vaginale, si dhe cdo fluidi trupor.

Njollat dhe gungat në lëkurë, kujdes me stresin emocional

Nje pjese e ketyre semundjeve mund te kalojne nga nena tek femija, gjate shtatezanise, gjate lindjes, nepermjet transfuzionit te gjakut ose perdorimit te shiringave te infektuara. Shenjat apo simptomat mund te shfaqen disa dite, jave apo ndonjehere dhe vite me vone, ne vartesi te organizmit. Shpesh here ato mund te qetesohen brenda disa javesh, edhe pa trajtim, por ato do te rikthehen me vone duke dhene komplikacione.

Vendosja jo e mire e kondomit, perdorimi i tij jo i vazhdueshem rrit mundesine per te perfiturar infeksion. Keto qeliza jo te qendrueshme, e bejne kete qafe mitre me vulnerable ndaj semundjeve infective. Ne pergjithesi, semundje seksualisht te transhmetueshme jane me te shpeshta ne disa grupe te caktuara popullate: te rinje, burrat homoseksual, komunietet e vogla te pazhvilluara.

Mendohet qe partneret sekual jane pjese e te njejtit rrjet shoqeror, ne moshe te perafert, ne vendodhje, apo ne kolektive te perbashket.

Transmetimi nga nena tek femija Disa semundje sikur gonorea, klamidia, HIv, dhe sifilizi mund te kalojne nga nena tek femija gjate procesit te lindjes duke dhe komplikacione te shumta. Per kete arsye te gjitha grate shtatezana jane te detyruara te depistohen per semundje seksualisht te transmetueshme. Depsitimi Eshte kryerja e ekzaminimive per nje semundje edhe nese nuk ka asnje shene apo sipmtome. Pas mjekimit te ketij infeksioni duhet perseritur ekzaminimi 3 muaj me vone, per te shmangur nje rinfektim apo nje trajatim jo te rregullt.

Gjate jetes se vete nje grua mund te riinfektohet prej klamidias, ne cdo kohe, pavaresisht kalimit njehere te infeksionit apo trajtimi te tij te meparshem. Gjithashtu, per te gjitha vajzat e kesaj moshe duhet bere depistimi per gonoren.

React native navigation clear stack

Ne menyre te rregullt, vjetore ose me shpesh, duhen bere testet per HIV, syphilis, chlamydia dhe gonorrhea. Herpes dhe hepatitis B. Personat e infektuar me HIV: ne keta persona rreziku per te patur nje tjter infeksion eshte shume shume i larte, prandaj dhe behet depistimi i rregullt per syphilis, gonorrhea, chlamydia, herpes si dhe pap test 2 here ne vite. Trajtimi Semundjet seksualisht te transmetueshme te shkaktuara nga bakterie jane pergjithesishte me lehte per tu trjatuar.

Infeksionet virale mund te mbahen nen mbikqyrje, por jo gjithmone kurohen.

pucra ne kembe

Trajtojne nje pjese te madhe te semudjeve bakteriale dhe infeksionet parazitare sikur: gonore, sifiliz, klamidia, trikomonas Eshte shume e rendesishme qe te merret mjekimi i plote, ne te njejten kohe qe nderpriten marrdheniet seksuale deri ne trajtimin e plote te semundjes. Nese mjekimi merret sipas keshillave, behet e mundur te ulet numri viral ne vlerat me te ulta pothuaj te pakapshme.

Marrdheniet seksuale orale jane me pak te rrezikshem, por gjithsesi rekomandihet te perdoren kondom lateksi ose pende dentale pjesez drejtkendeshe e holle per te shmagur kontaktin e drejtpersedrejti me mukozen gentale.

Duhet patur kujdes te mos perdoren lubrifikant vajor ne te njejeten kohe me prezervativin. Perdorimi i tyre, eshte me i kufizuar karshi herpes dhe human papiloma virus. Klamidia Chlamydia eshte infeksion bakterial i aparatit genital, i cili shpesh here eshte veshtire te diagnostikohet, pasi ne stadet e hershsme te infektimit mund te mos japi shenja apo simptoma. Nese nje person infektohet nga klamidia, shenjtat e para do te shfaqen 1deri 3 jave me vone me shenjat e meposhtme.

Zakonisht perhapet ne aparatin urinar tek meshkujt ose mund te mos japi shenja te tjera. Ky virus interferon me aftesite e trupitt per te luftuar infeksionet e tjera, virale, bakterial apo mykotike duke cuar ne nje semundje kronike vdekjeprurese. Shenjat e para mund te jene ne formen e gjendje virale, zakonisht jave pas infektimit. Ai deperton ne organizem neperpjet te carave te vogla te lekures apo nepermjet mukozes.

Shenjta e para, jane dhimbje ose djegje, qe nis brenda pak javesh nga infektim. Disa dite me pas, shfaqen gungeza te vockla te kuqe, te cilat me vone cahen, dhe behen plage te cilat pikojne ose gjakosin, me pas formojne kore dhe sherohen. Ne disa raste, keto plag mund te perhapen ne zonen vaginal, ne organet genitale te jashtme, ne te ndenjura, ne anus, ne kofshe, apo dhe brenda kanalit te uretres.

Te gjitha keto japin dhimbje, djegje gjate urinimt, si dhe gjendje te dobesi e te ngjshme me ate te gripit sikur dhimbje koke, dhimbje te muskujve, ethe, gjendra limfatike ne rreze te kofshes.

Ato mund te jeten te vogla ne rendin e 1 mm, apo te medha e bashkuara ne forma komplexe. Tek grate, lythat mund te rriten ne vulve, ne muret e vagines, ne zonen e lekures midis vagines dhe anusit, ne qafen e mitres. Tek meshkujt ato rriten ne lekuren e trupit te penis, ne skrotum, ose ne anus.Sa semundje kane arritur qe te zbulojne mjeket ne organizmin e njeriut? Por cilat jane keto semundje dhe organet qe preken me shume, cilat jane shkaktaret e tyre dhe menyrat sesi shfaqen ato.

77 semundje qe demtojne trupin e njeriut

Ne kete suplement jane sqaruar te gjitha semundjet me emertimet e tyre ne gjuhen shkencore dhe ate popullore me nje fjalor te qarte ne shqip. Ky organ i disa kafsheve qe perdoret per ushqim. Zorra e holle pjesa e ketij organi nga stomaku deri te zorra e trashe. Zorra e trashe pjese e ketij organi nga zorra e holle deri te te ndenjurat. Zorra e verber pjese mbeturinore qe ndodhet ne krye te zorres se trashe dhe ka trajten e nje krimbi.

Demtimi i njerit prej ketij organi nuk lidhet domosdoshmerish edhe me te dytin. Ne rastin e nderlikimit te njeres prej veshkave njeriu mund te jetoje edhe me veshke artificialee cila eshte nje aparat i nderlikuar qe ben punen e veshkes kur kete e operojne ose kur eshte e semure.

Temthi jep dhimbje tipikisht ne hipokondrin e djathte, poshte brinjeve. Nganjehere, kur irritohet pjesa e diafragmes qe ka kontakt me temthin, dhimbja ndiehet edhe ne shpatullen e djathte diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla. Ajo merr pjese ne metabolizmin e organizmit dhe te gjitha hormonet e saj i derdh direkt ne gjak. Ne vendin tone tejkalohet kriteri per ta quajtur kete semundje epidemike, pasi ajo gjendet ne mbi 80 per qind te popullates, ndersa sipas UNICEF-it ne 97 per qind te njerezve te studiuar kishte mangesi ne sasine e pervetesimit te jodit.

Mungesa e jodit eshte pikerisht zanafilla e strumes, qe kohet e fundit njihet me nje emer te vetem, Sindroma e Deficiences Jodike. Pjesa kryesore e sistemit nervor te njeriut si qender e te menduarit, aftesia mendore per te gjykuar per te arsyetuar a per te kuptuar realitetin qe na rrethon; gjendja mendore e njeriut; mendja.

Steel c purlin

Ky sistem qe drejtohet automatikisht, demtohet si pasoje e aktivitetit njezetekateroresh, shpesh edhe si pasoje e nervozizmit dhe ushqyerjes se gabuar. Pagjak: Qe nuk ka aq gjak sa duhet, qe vuan nga pagjakesia; qe eshte i dobet dhe i zbehte, qe ka pamje te semure per shkak te mungeses se gjakut; anemik. Gjendja e njeriut qe nuk ka fjetur fare a qe nuk eshte i ngopur me gjume.

Pagjumesia mund te jete me pasoja negative per shendetin dhe mireqenien. Kjo semundje qe demton sistemin nervor quhet Paraliza cerebrale. Ky eshte emertimi ne gjuhen popullore i kesaj semundje kronike qe prek mushkerite.

Simptomat me te cilat ajo shfaqet jane ethe, temperature, renie ne peshe, kolle e forte, etj. Simptomat 1- Temperature,ethe, humbje te energjise, lodhje 2- Renie ne peshe, humbje e oreksit, te perziera 3- Djersitje, ne pjesen me te madhe te rasteve naten 4— Kolle e forte e vazhdueshme qe zgjat 3 jave ose me shume. Me te prekur nga kjo semundje jane meshkujt.

Djegesira qe ndjejme ne gryke nga thartira qe vjen prej stomakut. Me djeg urthi. Tifoja e zorreve, tifo qe shkakton plage ne zorre. Tifoja e morrit, tifo qe shkaktohet nga pickimi i morrit te kuq dhe qe shfaqet me disa njolla te kuqe ne trup. Simptomat 1- Dhimbje koke, sidomos ne mengjes, gumezhitje te vesheve 2- Marramendje, gjak nga hundet, depresion pa e ditur shkakun 3- Personi eshte i shqetesuar dhe i irrituar 4- Skuqje e fytyres, ndjenja te fiketi.

Ne gjuhen popullore quhet te ftohtet. Simptomat jane ligeshtimi ne duar apo kembe; ndjenja e te qenit te pire shtangur ; dridhjet; artikulimi i paqarte dhe pengesa ne shikim. Tumori mund te preke organe te ndryshme dhe ne varesi nga vendi ku zhvillohet shfaq edhe simptomat.Aknet mund te shfaqen si pasoje e shume faktoreve te fshehur ne shtepine tuaj apo ne sirtarin tuaj te medikamenteve.

Eshte e thjeshte te mos i kushtosh shume rendesi disa pucrave qe dalin si rezultat i nje jave stresuese ne pune, por ka me qindra gjera me te cilat jemi ne kontakt te perditshem, qe mund te jene shkaktare te problemeve te fytyres. Sipas dermatologes Francesca Fusco, aknet shkaktohen nga shume faktore, pjesa me e madhe e te cileve jane te pranishem ne rutinen tone te perditshme.

Me poshte po ju japim 6-faktore te fshehur qe shkaktojne pucrat:. Nje nga gjerat e para qe duhet te kontrolloni nese keni probleme me fytyren, jane medikamentet tuaja.

Estupidez y supersticion

Steroidet qe gjenden ne ilacet tuaja jane nje nga armiqte kryesore, pavaresisht nese merren nga brenda organizmit apo aplikohen ne nje zone te caktuar. Fusco ju paralajmeron qe nese i merrni keto ilace ne rruge te brendshme, keto perberes te rrezikshem steroidet do te klasifikohen si prednisone, qe eshte steroidi ne forme tablete. Prednisoni perdoret per trajtimin e shume inflamacioneve si : helmimi nga gjarpri, alergjite madje dhe artriti.

Edhe ne qofte se mjekimi juaj eshte lokal ne nje zone te caktuargjithsesi kujdesuni qe te keni ne recete edhe kortizon edhe hidrokortizon. Gjithashtu duhet te beni kujdes edhe per perberes si : litiumi, kloruri i litiumit dhe disa forma te caktuara te jodit. Kur merrni mjekime te cfaredo lloji, sigurohuni qe aknet nuk bejne pjese ne efektet anesore te mjekimit. Sipas Dr. Fusco, kontraceptivet orale jane shkaku me i zakonshem i akneve.

Ndryshimi i nivelit te hormoneve ne trupin tuaj, edhe pse mund te jete per me mire, mund te coje ne probleme me fytyren. Edhe pse kontrolli i shtatzenise ka efekt te kundert, ndryshimi i niveleve te hormoneve ndikon tek trupi juaj i cili do kohe qe te balancohet.

Mbani mend qe aknet shfaqen pas 6-muajsh nga koha kur filloni apo kur ndaloni perdorimin e kontraceptiveve orale.

Arcade1up button hole size

Perberesit qe shkaktojne keto njolla mund te jene fshehur ne canten tuaj te tualeteve. Ne ndryshim nga medikamentet ju kontrolloni ate qe vini ne fytyre apo ne floket tuaj. Aknet e shkaktuara nga kremerat dhe makeup-et, njihen si akne kozmetike dhe shfaqen me shume ne fytyre,qafe apo ne skalp. Nese aplikon rregullisht nje produkt ne zonen e prirur per akne, ka shume mundesi qe ato te perkeqesohen se sa te behen me mire.

Disa persona madje flene me kremera apo vajra ne floket e tyre te cilat mund te ngelen ne jastek dhe te prekin fytyren tuaj. Ne kete rast beni mire te vendosni cdo nate nje pecete te paster mbi kellefin e jastekut. Furcat e makeup-it ne menyre te vazhdueshme mbledhin grimin e mbetur duke grumbulluar keshtu edhe bakteret te cilat mund te shkaktojne aknet te quajtura Folikulite.

Fusco ju sugjeron qe te pakten njehere ne jave ti pastroni furcat e makeup-it ne menyre qe te mos shfaqin rrezik per lekuren tuaj. Telefonat celulare mbledhin te gjitha llojet e papastertive dhe te baktereve gjate dites dhe jane nje nga shkaktaret e akneve kryesisht ne mjeker dhe ne pjesen rreth gojes.

Pastrojeni celularin tuaj cdo dite me pecete me alkool per te mbajtur te paster ate dhe fytyren tuaj. Ne kundershtim me bindjen qe ju eshte krijuar te gjitheve qe pasta e dhembeve ndalon perkeqesimin e problemeve te lekures, disa pasta dhembesh mund te nxisin zhvillimin ne shtresen e brendshme te fytyres te disa akneve apo pucrave te njohura si dermatit perioral. Fluori dhe te tjere perberes per zbardhjen e dhembeve apo anti-kavitet si psh.


thoughts on “Pucra ne kembe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *